Kollektivfelt
På 10-tallet overtok felles aksjoner for individuelle visjoner som endringsskapende kraft i kunstinstitusjonen.
På 10-tallet overtok felles aksjoner for individuelle visjoner som endringsskapende kraft i kunstinstitusjonen.
Karin Hindsbo er ikke som andre museumsdirektører. Hun uttaler seg i offentligheten. Men hva er det egentlig Nasjonalmuseets nye direktør sier i alle sine tekster?
Freethoughts forskningsorienterte bidrag til årets Bergen Assembly fremkaller et savn av innblikk i hvordan triennalens Advisory Board tenker om egne strategier.
– Man må tilpasse seg, samtidig som man forblir kritisk, sier Tom Eccles, som ledet the Public Art Fund i New York i ti år. Nå er han direktør for kuratorstudiet CCS Bard.
I Rio de Janeiro må museer innskrenke åpningstidene sine fordi de ikke kan betale for luftkondisjonering, og alle klager over mangelen på diskursproduksjon i kunstfeltet.
– Der findes ikke et tal, der kan beskrive den dansk-grønlandske relation, siger kunstner Anne Haaning, som tror det bliver svært at lave film om emnet efter kontroversen om DR-dokumentaren.
Maja Malou Lyse repræsenterer Danmark på den 61. Venedigbiennale i 2026. Den yngste kunstner i Den Danske Pavillon nogensinde.
Nordnorsk Kunstmuseum sparte på reklamen da de åpnet ny avdeling i Bodø denne uka.
Den analoge kunstfilmen går i barndommen på Tromsø Kunstforening.